E-Kent Geçiş Sistemleri ve Biletleme Teknolojileri A.Ş.

E-Kent, Akıllı Şehir Çözümleri üretirken, aynı zamanda hizmet verdiği kent yönetimlerine gelir getirici katma değerli iş modelleri de geliştiren teknoloji entegratörüdür. 2002 yılında kurulan E-Kent ulaşım çözümleri altyapısı ile yılda 1 milyar adet işlem, 2 milyon akıllı ulaşım kartı satışı ve toplam 8 milyon adet akıllı kart yönetimine imza atmaktadır. E-Kent, toplamda 300 milyon adet manyetik biletleme ile Türkiye’nin en yaygın ve yüksek hacimli Elektronik Ücret Toplama sistemini işletmektedir.

E-Kent TBMM tarafından çıkarılan 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Kanunu kapsamında, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 2013 yılında açılan “E-Bilet Sistem Entegratörü” ihalesini kazanmıştır.

Türkiye’de 31 şehir ve 57 stadyumda, geçiş kontrol ve görüntüleme sistemleri, entegre biletleme, stadyum gişe hizmetleri ve altyapılarını içeren dünyanın en büyük stadyum altyapı dönüşüm projesini hayata geçiren E-Kent, Süper Lig ve TFF 1. Lig’de bulunan 36 takımın 2023-2024 sezonu sonuna kadar stadyumların işletim ve operasyonlarını sağlayacaktır.

E-Kent, e-bilet projesinin başlangıcı olan 2014 Nisan ayından günümüze kadar, 8,2 milyon adet maç bileti satışı, 1,5 milyon adet sezonluk kombine satışından Türk futboluna yaklaşık 750 milyon TL’lik gelir kalemi oluşturmuş; 17 milyon’dan fazla sporseverin stadyumlara girişlerini organize etmiştir.